Herkes gibi bizde yaşlanıyoruz. Oxford Sözlüğü yaşlanmayı ”faydalı ömrün sonuna ulaşmak” olarak tanımlar. Tabii ki, bu tanım, kulağımıza hiç hoş gelmiyor. Daha genç görünmek için birçok estetik  prosedürler var; ve birçoğumuz bu estetik bakım ve prosedürleri, uyguluyoruz.

Yaşlanma, genetik olarak programlanmış bir süreç olmasına rağmen, çevresel faktörler, beslenme alışkanlıkları, geçirilen ve hala var olan hastalıklardan etkilenir.  Bu yüzden aynı yaşta olmasına rağmen, herkes aynı hızla yaşlanmaz. Yaşlanmayı durduramayız ama, sağlıklı  yaşlanmayı, yaşam boyu yaşam kültürümüz olarak edinebiliriz.

Uzmanlarında ifade ettiği gibi uygulanan estetik prosedür ve bakımlar sağlıklı yaşlanmak için yeterli olmaz. İçerden de doğru anti-oksidan alımı, kollajen üretimini sağlayan kollajen destekleri, vitamin ve minerallerin de  yeterli  miktar ve zamanda alınmasının önemli olduğunu bilmekteyiz.

Yaşam tarzımızda yaş almamızdaki süreci olumlu etkileyecektir. Özellikle, egzersiz yapmak, sağlıklı ve dengeli beslenmek sigara ve alkol kullanmamak, doğru destek ürünleri almak olarak ifade edilebilir.

Yaşlanmaktan ziyade yaşam boyu sağlık ve sağlıklı yaşam kültürü edinmeliyiz. Yaşın aslında sadece bir rakamdan ibaret olduğunu unutmamalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir